Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 1 lutego 2024
1:56 minut
Fragment plakatu do programu. Napis Program Zobądź Dyplom PIP, w tle łódź z rozpostartym żaglem na spokojnej tafli wody..

Pracodawco, zależy Ci na trwałej poprawie warunków pracy i stanu bezpieczeństwa pracy w firmie? Przystąp do realizacji programu prewencyjnego „Zdobądź Dyplom PIP”!

O programie:

Program od lat prowadzony jest na zasadzie samodzielnej kontroli warunków pracy przez pracodawcę – w oparciu o przygotowaną przez PIP "Listę kontrolną z komentarzem". Program został zainicjowany z myślą o małych przedsiębiorstwach z różnych branż (produkcyjnych, budowlanych, handlowych, usługowych), zatrudniających do 20 pracowników. Mogą w nim uczestniczyć także zakłady usług leśnych.

Etapy programu:

  1. Udział pracodawcy w programie rozpoczyna specjalistyczne szkolenie (w formie stacjonarnej lub zdalnej), na którym omawiane są cele i założenia programu, a także sposób korzystania z "Listy kontrolnej z komentarzem". Uczestnicy szkolenia przyswajają wiedzę o obowiązujących standardach bezpiecznej pracy. Dowiadują się o czasie, w jakim mają dostosować zakład pracy do obowiązujących przepisów prawa. Ponadto uzyskują informację o przewidywanym terminie przeprowadzenia audytu sprawdzającego oraz o tym, że udział w szkoleniu jest dobrowolny, a pomoc inspektorów pracy nieodpłatna.
  2. Po szkoleniu pracodawcy deklarujący podjęcie działań profilaktycznych w swoich zakładach, podejmując tym samym decyzję o przystąpieniu do realizacji programu, wypełniają kartę zgłoszenia udziału w programie.
  3. Kolejny etap programu ma miejsce w zakładach pracy. Pracodawcy korzystając z przekazanych materiałów wydawniczych PIP identyfikują występujące w zakładach pracy nieprawidłowości i zagrożenia w zakresie prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także planują i wdrażają adekwatne działania naprawcze. To praktyczny etap programu, w trakcie którego pracodawcy mogą korzystać z doradztwa i wiedzy specjalistycznej inspektorów pracy.
  4. Po zakończeniu przez pracodawcę działań dostosowawczych inspektor pracy przeprowadza w zakładzie kontrolę sprawdzającą (audyt). Poddanie się kontroli i jej pozytywny wynik stanowią warunki wyróżnienia pracodawcy Dyplomem PIP.

Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy wręczany jest na uroczystej gali z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, organizacji zrzeszających pracodawców i związków zawodowych.

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu.

Koordynator programu w Okręgu: Milena Sawicka, tel. 68 451 39 08, e-mail: milena.sawicka@zgora.pip.gov.pl.

Załącznik - karta zgłoszenia:

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu